SP2 w Trzciance

"Dzisiaj jest ".

Obchody dnia Ziemi

Dobre praktyki w edukacji

Światowy Dzień Ziemi – to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie.

Główne cele tej akcji to:

* budzenie szacunku dla przyrody,
* poznanie podstawowych metod i sposobów ochrony środowiska,
* kształtowanie proekologicznej postawy uczniów,
* uświadomienie zagrożeń środowiska przyrodniczego, występujących w miejscu zamieszkania, * propagowanie idei ochronny środowiska poprzez ukazywanie i popieranie działalności organizacji ekologicznych,
* uwrażliwienie dzieci na piękno i potrzeby zwierząt,
* wykształcenie poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne,
* stworzenie uczniom możliwości wykazania się wiedzą ekologiczną i zdolnościami plastycznymi, literackimi, poprzez organizacje konkursów.

Wszystkie wyżej wymienione cele można osiągać w rożny sposób. W naszej szkole Dzień Ziemi obchodzimy corocznie. Oczywiście zawsze wygląda on trochę inaczej. Organizujemy spotkania z osobami zajmującymi się ochroną środowiska w naszej miejscowości, prowadzimy pokazy mody ekologicznej, organizujemy quizy i konkursy z wiedzy ekologicznej, przygotowujemy przedstawienia tematycznie związane z ekologią i ochroną przyrody, a także ze zdrowiem. Pamiętamy bowiem, że kwiecień to również Miesiąc Kultury Zdrowia. Obchody Dnia Ziemi niejednokrotnie łączyliśmy w naszej szkole z akcją „Nie wypalaj”. Do naszych pomysłów zachęcamy i wciągamy do działania wszystkich uczniów szkoły na obu poziomach nauczania.

W obecnym roku hasłem wiodącym Dnia Ziemi są lasy – „Las całkiem blisko nas”. Planujemy więc spotkanie uczniów naszej szkoły z pracownikami Nadleśnictwa Trzcianka, konkurs fotograficzny pt.: „Pomniki przyrody w naszym mieście”, konkurs plastyczny dla klas młodszych dotyczący mieszkańców lasu, wystawę okazów lasu, prac plastycznych oraz wycieczkę na ścieżkę dydaktyczną. Czas realizacji tegorocznego projektu wynosić będzie ok.1 miesiąca. Bierzemy pod uwagę czas na wykonanie prac konkursowych.

Podczas realizacji kolejnych projektów Dnia Ziemi przekonaliśmy się o rosnącym zainteresowaniu uczniów przyrodą i jej problemami. Dzieci chętnie przygotowują różne prace, biorą udział w quizach i konkursach, a nawet pokazach mody. Efektem ich działań możemy się chwalić nawet dziś:

• wyróżnienie w Międzywojewódzkim Konkursie Ekologicznym „Promocja ekologii w mojej szkole” Drawski Młyn 2004r.,
  • zajęcie I miejsca w I powiatowej akcji uświadamiania dzieci, młodzieży i ich rodziców NIE WYPALAJ -2004r.,
  • udział w etapie wojewódzkim Konkursu Przyrodniczego SALAMANDRA „Rośliny runa leśnego” – 2006r. oraz „Ptaki wodno - błotne” – II miejsce w etapie wojewódzkim -2008r.,
  • I miejsce i 2 wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Krajoznawczym ‘Moja Mała Ojczyzna” – 2005r.,
  • wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym Eko – Planeta – 2007r.,
  • II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla szkół podstawowych „Pożyteczna sowa” -2007r.,
  • wyróżnienie na poziomie województwa w Konkursie „Wszystkie śmieci nasze są – Baterie 2006”.

STRONA DOMOWA | AKTUALNOŚCI | GALERIA | O SZKOLE | RODZICE | UCZNIOWIE | KONTAKT | SZKOŁA W RUCHU | Dobre praktyki w edukacji | DYREKTOR SZKOŁY | eTwinning | CDEW | Mapa witryny

"Ostatnia aktualizacja 22 cze 2014"